bérfőzés

Pálinkafőzés törvényi összefoglaló

2021. 12. 20., hétfő

Az Agrárközigazgatási Intézet 2020-as élelmiszeripari kapacitásjelentéséből az derül ki, hogy Magyarországon a desztillált szeszes ital gyártás szakágazatban működő vállalkozások majdnem mindegyike hazai tulajdonban, 61,75 százalékban magán, 38,05 belföldi társaság tulajdonában volt a 2019. évi NAV-adatbázis alapján. Külföldi tulajdonú cég az összes vállalkozás 0,2 százalékát tette csak ki. Elmondható, hogy a pálinkafőzés nagy biznisznek számít hazánkban, ám nem mindegy, hogyan végezzük ezt a tevékenységet. Cikkünkben most a legfontosabb szabályváltozásoknak jártunk utána, illetve megnéztük azt is, hol készül a legtöbb pálinka.

2021-es év újrarajzolja a pálinka piacát: mutatjuk, hol mennyibe kerül a cefre kifőzése

2021. 01. 08., péntek

Egy biztos: az otthon főzőknek már nem szükséges a literenkénti 700 forintos adójegyet kiváltaniuk, amennyiben nem lépik túl a előírt mennyiséget. Ugyanilyen mértékben csökkentek idén a bérfőzdék árai is. Helyzetkép a hazai pálinkafrontról:

Pálinka lesz abból az almából, amit nem vettek át a feldolgozók

2018. 11. 08., csütörtök

A házaknál és a hivatásos főzdékben is bőven készül az italból. Lendületet kap a pálinkafőzés – erről árulkodnak a legfrissebb adatok és ezt jelzik előre a szakmai várakozások is. Az első fél évben 1,4 millió liter italt adhattak ki megrendelőiknek a hivatásos bérfőzdék, a mennyiség kétszázezer literrel több, mint amennyi 2017 első hat hónapjában elkészült. Eközben az otthoni pálinkafőzés is egyre népszerűbb, az elmúlt években összesen 22 ezren jelentették be a hatóságnak, hogy üstöt vásároltak. Mostanában egyébként az az alma és szilva kerül a főzőedényekbe, amit a gazdák a nagyon alacsony felvásárlási árak miatt nem adtak el nyáron a feldolgozóknak.

Hivatalos: ennyi pálinkát főznek egy évben a magyarok

2017. 09. 26., kedd

A tavalyi évben emelkedett, idén várhatóan csak szinten marad a pálinkatermelés - írja a Népszava.hu.

Itt a bérfőzdék alkonya? - Elfagyott a gyümölcs, és inkább otthon rotyognak az üstök

2017. 01. 16., hétfő

A tavaly áprilisi fagy miatt alig termett gyümölcs Zala megyében, ami a pálinkafőzést is visszavetette. A bér szeszfőzdék többsége bajban van, már tavaly december elején elfogyott a cefre, kihűltek az üstök, leállt a főzés. A bérfőzdések szerint azonban nem csak a fagyok miatt.

Júliusban indult a pálinkafőzetés szezonja

2016. 08. 19., péntek

Sok gyümölcs érett az idén. Cseresznyéből, meggyből, sőt sárgabarackból is volt bőven, de sajnos a gyakori viharok, erős szél miatt sok került belőlük a fa alá is. A gondosabb tulajdonosok felszedték a hullott gyümölcsöt, és cefrét készítettek belőle.

Nyolcvan százalékkal visszaesett a bérfőzdék forgalma

2015. 10. 15., csütörtök

Kétmillió liter pálinkát állítottak elő az idén az ország szeszfőzdéi, ami a tavalyi ötödét sem éri el.

Adózva is népszerű a bérfőzés

2015. 08. 07., péntek

„Abnormálisan” nagy mennyiségű pálinkát készített tavaly a lakosság, csaknem tizennégymillió litert

Kevés pálinka készül a bérfőzdékben

2015. 08. 04., kedd

Idén a hatodára esett vissza a mennyiség az előző év azonos időszakához képest.

Kevés pálinkafőzőt jelentettek be Vas megyében

2015. 07. 27., hétfő

Idén már sokkal többe kerül, ha a pálinkát bérfőzdében akarjuk elkészíttetni. A kormány ugyanis literenként mintegy 800 forintos adóval terhelte meg a pálinkafőzést. Ezért a tavaly előállított mennyiségnek csak mindössze tizenöt százaléka készült el idén a bérfőzdékben. Egyre többen főznék otthon a pálinkát. Aki így akar főzni, annak ezt be kell jelentenie az önkormányzatnál. Míg van olyan megye, ahol majdnem kétezer, addig Vas megyében mindössze 250 ilyen bejelentés érkezett eddig.


Kapcsolat

Kontur Bt. / Pálinka divízió
Székhely:   1164 Bp. Simongát u. 43.Telephely - felszámolás alatt: 1164 Bp. Vidámvásár u. 143.
Szabó Ferenc Ignác / ügyvezető
(Magyar László / alapító tulajdonos
Email: info@palinkafozes.com
Impresszum