Dübörög a szilvaszezon, ami annyit jelent, hogy a korai fajtákból már főzik a lekvárt, a pálinkát. A fogyasztói ár alacsonyabb, mint tavaly, a termelők viszont panaszkodnak, hogy nagyon olcsón veszik át a portékájukat a felvásárlók.
Szép az idei szilvatermés, és az ára is elfogadható: 150-és 350 forintot kérnek kilójáért, de 200 alatt is lehet már nagyon korrekt minőségű és jó ízű gyümölcsöt kapni, veszik és viszik is, mint a cukrot – írja a Délmagyar.
Csongrád megye - Az átlagosnál jobb idén a szilvatermés, a kánikula azonban előbbre hozta a szezont. Amikor egyszerre zúdult a piacra, leverte az árat, a 10 forintos ajánlatra sok gazda hozzá sem nyúlt a fához. Lekvárnak és pálinkának is jutott idén bőven, ám az ültetvények elöregedtek, korszerűsítésre szorulnak.
Olcsóbb alapanyagból készülhet idén a szilvapálinka, az átlagosnak mondható termésért ugyanis a tavalyinál jelentősen kevesebbet fizetnek a feldolgozók. A 30-40 forintos kilónkénti ár, amivel több esetben is találkozhattak a gazdák, a termelési költséget sem fedezte. Ezért volt olyan eset, amikor a gazda úgy döntött, inkább a fán hagyja a termést vagy elajándékozza azt.
Ha a gyümölcsfák számát tekintjük, akkor a szilva a legelterjedtebb gyümölcs hazánkban. E közkedveltség nem előzmény nélküli, hiszen évszázadokon át Európa egyik legfontosabb gyümölcsének és kiemelkedő népélelmezési cikkének számított. A besztercei szilva pedig egyenesen hazánk „reklámja” volt: már a 16. században Európa-szerte ismerték és fogyasztották az aszalványát.
A szilva sokoldalúan felhasználható alapanyag a konyhában. Készíthetünk belőle lekvárokat, süteményeket, mártásokat, szószokat és pálinkát is. Finom íze mellett értékes tápanyagokkal is megörvendeztet bennünket.