Szarvasi szilvanapok

Szeptember 9-11. között rendezik meg a XIX. Szarvasi Szilvanapokat. A szervezők azt ígérik: a gombóctól a ciberén, lekváron és lekváros süteményen át a pálinkáig, sőt a kézműves sörökig mindent megtalálunk majd itt, ami a szarvasiak kedvenc csonthéjas gyümölcséből, azaz szilvából készül.
 
A szilvához kapcsolódó hagyományok megőrzésében immár 18 esztendeje fontos szerepet kapnak a Szarvasi Szilvanapok. A háromnapos gasztrokulturális fesztivál szervezője idén is a Cervinus Teátrum, melynek ügyvezető igazgatóját, Csasztvan Andrást először arról kérdeztük, milyen újdonságokkal készülnek az idén.
 
– A helyszín ugyanaz marad (az Ótemplom és környéke), de kicsit átrendezzük. A templom elé kerül a fedett színpad, kibővül a „sütitér”, a lekvárfőzők és lekvárárusok pedig a Kossuth
 
Csasztvan András és a Vajda Péter utca kereszteződésében mindkét oldalt igénybe vehetik. A civil szervezetek az evangélikus egyházközség épületei előtt kapnak helyet. Megerősítjük a tematikus udvarokat. A Borvidékek udvarában három villányi, egy pannonhalmi, egy szekszárdi és egy etyeki borászat kínálja majd portékáit. A Kézműves sörök udvarában szarvasi, békésszentandrási és szentesi kézműves söröket kóstolhatnak. A Lurkóudvarban (a Gál Ferenc Főiskola Gyakorlóintézményének udvarán) rendkívül sok érdekes programot kínálnak majd a gyerekeknek. A Zebra Klubban pedig a zene mellett fontos szerepet kap az irodalom is – sorolta a részleteket Csasztvan András.
 
Mint megtudtuk, idén pálinkából sem lesz hiány: helyben fogyasztva vagy zárjeggyel ellátott, különböző kiszerelésű palackokban (a féldecistől a literesig) is kapható lesz a finom nedű. Több település ismert pálinkafőzdéi kínálják majd termékeiket, újdonságként pedig szarvasi szilvapálinkát is vásárolhatnak a szilvanapok vendégei. Idén is meghirdették a szilvás sütemények receptversenyét és pálinkaminősítő verseny is lesz.
 
A Szarvasi Szilvanapok szervezői arra törekednek, hogy a gasztronómia és a kézművesség minél szélesebb palettáját mutassák be az érdeklődőknek. Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács irányításával a szarvasi járás polgármesterei is bekapcsolódnak a különböző szilvás ételek elkészítésébe. A kirakodóvásárban minősített népművészeti termékek között válogathatnak az érdeklődők. Vasárnap reggel mindenki elhozhatja kertjének legszebb terméseit az Ótemplom oltárához, ahol a hálaadó istentisztelet után termésáldást tartanak. Ezen – és természetesen a szilvanapok más programjain is –, részt vesznek Szarvas testvérvárosai.
 
Csasztvan András szerint a Szarvasi Szilvanapok eddigi 18 éves történetének számos hozadéka van. Például az, hogy Gyomaendrődön és Szarvason is létrejöttek új szilváskertek, Békésszentandráson pedig szilvafeldolgozó üzemet alapítottak. A pálinkafőzés sem ment ki a divatból, csak Szarvason két főzde is működik.
 
– Az elmúlt másfél évtizedben azt tapasztaltuk, hogy a Szarvasról elszármazottak közül egyre többen a szilvanapok hétvégéjén látogatnak haza szülővárosukba. Jó alkalom ez arra, hogy a fesztivál forgatagában találkozzanak a régi barátokkal, rokonokkal, ismerősökkel. A Szarvasi Szilvanapokat tehát ma már az innen elszármazottak találkozójának is tekinthetjük, s számomra talán ez a rendezvény legnagyobb hozadéka – mondta Csasztvan András. Hozzátette: a háromnapos fesztivál költségvetése eléri a 13,5 millió forintot. Ebből 5 millió forint az önkormányzati támogatás, a többit szponzorok illetve pályázatok segítségével teszik hozzá.
 
A szeptember 9-11. között megrendezendő XIX Szarvasi Szilvanapok részletes programját a www.szilvanap.hu oldalon tekinthetik meg.
 
A szilvát is Tessedik hozta Szarvasra
 
Talán kevesen tudják, hogy mint Szarvason oly sok minden, úgy a szilvatermesztés meghonosítása is Tessedik Sámuel nevéhez fűződik. Ő volt az, aki még 1790-ben 93 fajta  gyümölcsfát hozatott a bécsi udvarból Szarvasra és elültette azokat 15 hektáros mintakertjében. Hamar kiderült, hogy a csonthéjasok, különösen a szilvák kitűnően megélnek az itteni kötött talajokban.
 
A szilvatermesztés igazi virágkora azonban csak az 1800-as évek végén, a Körös folyó szabályozása után kezdődött. Ekkorra a kiszáradt régi medrek művelhető területekké váltak. Beültették őket gyümölcsfákkal, elsősorban szilvákkal, így alakítottak ki 1100 holdnyi zártkertet a város környékén. A szarvasi parasztemberek beépítették az étrendjükbe a szilva mindenféle formáját, a lekváros kenyértől kezdve a ciberén át a szilvás süteményekig. S természetesen gyűjtötték a cefrébe valót, a pálinkafőzés minden ősszel nagy esemény volt.
 
Forrás: www.hir6.hu
 
 
időpont: 
2016-09-09 - 2016-09-11

Kapcsolat

Kontur Bt. / Pálinka divízió
Székhely:   1164 Bp. Simongát u. 43.Telephely - felszámolás alatt: 1164 Bp. Vidámvásár u. 143.
Szabó Ferenc Ignác / ügyvezető
(Magyar László / alapító tulajdonos
Email: info@palinkafozes.com
Impresszum