Ütős hungarikum: a legszebb hazai pálinkák
Koccintásra mindig akad alkalom, de ha a pálinkának van szezonja, akkor biztosan a húsvét az. A rokonoknál ilyenkor előkerülő házipálinkáról optimális esetben tudjuk, hogy melyik kerti szilva- vagy barackfa gyümölcséből készült a cefre, a kereskedelmi forgalomban kapható termékek minőségét azonban a vásárló, aki nem szeretne másnap fejfájással ébredni, elsősorban a márka megnyerő, igényes arculata alapján igyekszik megállapítani.
A gyümölcspárlat jogilag is igazi hungarikum lett, a főzdék pedig mára felismerték az egyedülálló magyar termék értékét, és a legnagyobb cégek kezdtek el dolgozni a minőségi hazai és nemzetközi pálinkakultúra megteremtésén. A kiváló gyümölcsök szelektálása, a szakszerű technológiák használata mellett egyre több gyártó helyez hangsúlyt a termékeik vizuális megjelenésére is, hiszen a jó arculattal mutathatják meg: a pálinka finom, divatos és fiatalos, pálinkát inni menő.
Az utóbbi években a legtöbb márka belevágott az arculatváltásba annak érdekében, hogy a fiatal korosztályok számára is népszerűvé tegyék a pálinkázás hagyományát - mi ezúttal a locsolkodós, koccintós ünnepek alkalmából készítettünk egy szubjektív összeállítást a legjobban sikerült, felfrissített pálinka-arculatokról.
1. Ördögi Pálinkák - tervező: Polgár Péter (Rozmy)
Az Ördögi Pálinkáknak tavaly készített új designt és weboldalt a neves grafikus, Polgár Péter, akinek a munka során szabad kezet adtak a megrendelők,így a kérésüknek megfelelően formabontó, merész és izgalmas eredmény született. Péter koncepciója szerint “mivel a termékeket csak vendéglátóhelyeken árusítják és a teljes termékskála folyamatosan látható, ezért a designnak kiugróan egyedinek, emblematikusnak kellett lennie, olyannak, amin megakad az ember tekintete. Könnyen felismerhető színkódok, a hagyományos díszítések helyett modern elemek, és látványos részletek (mint például a Sierpinski fraktál betűtípus) használata jellemzi az Ördögi Pálinka új arculatát.”

4. Schiszler Pálinka, tervező: Café Design
A Magyar Tervezőgrafikusok és Tipográfusok Társasága 2011-ben a Café Designt választotta az év stúdiójának, akik a Gyulai Pálinkák után a Schiszler Pálinkának is kiváló arculatot terveztek. A megjelenés és az új palack formája a pálinka “férfias” jellegét közvetíti, a dekoratív iniciálé és minimalista tipográfia kombinációjával készült logó pedig egyszerre utal a pálinkázás hagyományaira és a mai divatjára. Schiszler Pálinka arculat: Café Design
5. Csalló Pálinka, tervező: Tatai Tibor
A Csalló Pálinkák jellegzetes, vidám megjelenését a 7 grafikusaként korábban nálunk is bemutatott Tatai Tibor tervezte, aki az arculatban a hagyományos, magyar népművészeti motívumokat értelmezte újra.
6. Rézangyal Art Collection 2. “I love Budapest” / “Spirit of Hungary” pályázat
A lista végére hagytuk a két klasszikust, amelyek a jól ismert, befutott márkáikat rendszeresen az arculatuk áttervezésével, fiataloknak szóló, limitált szériás kollekciókkal és új termékekkel, vagy éppen kreatív pályázatokkal frissítik fel. A Rézangyal első különleges kollekciójának darabjait neves képző- és iparművészek tervezték, másodszorra pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjainak hirdettek pályázatot, amelyben a jelentkezőknek az “I love Budapest” vagy a “Spirit of Hungary” szlogenekkel kellet új csomagolást kitalálniuk. A Lakos Tamás, Nagyapáti Zoltán és Lőrinczy András által tervezett kollekció olyan jól sikerült, hogy a Kreatív 2011-es PAKK versenyén különdíjat érdemelt.
7. Fütyülős Palackpályázat
A Zwack Fütyülős márkáját már a bevezetésétől kezdve célzottan a fiataloknak szánta, így szinte minden szezonban valami újdonsággal jelentkeznek. Legutóbbi pályázatuk éppen néhány napja zárult: hét neves magyar designert kértek fel a Fütyülős palackok áttervezésére, amelyekre a facebookon lehetett szavazni. A 8 legjobbnak ítélt terv került a döntőbe - köztük például a hg-n a 7 grafikusa sorozatban korábban bemutatott Tóth Andrej és Fenyvesi Zsófi terveivel -, a győztesről egy szakmai zsűri dönt hamarosan.
Tóth Andrej terve a Fütyülős palackpályázatára
Fenyvesi Zsófi terve a Fütyülős palackpályázatára
Forrás: www.hg.hu