Legütősebb hazai: pálinka dizájn

2010. 10. 08., péntek

Hogy van-e magyarosabb dolog a pálinkánál, az némileg vitatható - ott a gulyás, a Hortobágy és Rúzsa Sándor - viszont szeptember 27-étől legálisan lehet főzni már otthon is: évente 50 liter 86 fokos vagy 100 liter 46 fokos párlatot adómentesen, bejelentés, engedélyeztetés nélkül. A kis példányszámú pálinkabiznisz tehát mindenkinek adott lehetőség, aki egy minimális gyümölcsössel rendelkezik, mert amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is. A hivatásos pálinkafőzők azért még mindig előnyben vannak, a hagyomány, a technológia, és nem utolsó sorban a különleges butéliák, címkék és receptek terén biztosan.

 - Bolyhos és Fia

A pálinkáról

Nemzeti legendás italunk a bor mellett kétségtelenül a pálinka, ami gyakorta előkerül a lelkes házigazda saját terméséből, ami rossz esetben a minél ütősebb, annál jobb szlogen szerint készült. Sokszor rettenetes, szinte kénköves pokol ízvilágot, a kerítésszaggató szilvát és a guggolós vagy papramorgó barackot, ami maximum lőtéri sebfertőtlenítési funkciókat láthatna el, szerencsére egyre kevésbé kap az ember. A kereskedelemben általában kapható, eredetileg csonthéjasokra épülő, szilva, barack, cseresznye kínálat minőségében bőven túllépett a kommersz körön, és választékában is feljavult, kiegészült - vagy inkább visszatért az évszázados, feledésnek indult elődeihez, mint a szőlőből készült aszútörköly pálinka, az alma- és körtepálinka, és számos helyi specialitás.

A pálinka szó nemzetközi értelmezése 100%-os gyümölcspárlat, ami Magyarország (Kárpát-medence) területén készült, és ez a meghatározás jól demonstrálja, hogy a pálinka igazán hazai termék, amely előállításának mesterei szép számmal megtalálhatók, karaktere, ízvilága területi sajátosságokat mutat és ínyencségekben, különlegességekben sincs hiány. Már huzamosabb ideje a pálinka legalább olyan jól csengő választás az italpultoknál, mint a külföldi prémiumitalok. Az ágyas-, mézes-, bogyós- (szamóca, málna, szeder, ribizli, egres, stb.), esetleg erdei (vadalma-, vadcseresznye-, vadkörte-, bodza-, boróka-, csipkebogyó, kökény-, som-) gyümölcsökből,  készült párlatok pedig már a kényesebb torkú női fogyasztóknak is kedveznek. Felvirágzott tehát a pálinkaélvezetnek az a mezsgyéje, ami gasztronómiai élményeket részesíti előnyben a fejbekólintós italozással szemben. És ez a teória gavalléros bizonyítást is nyer, látva, tapasztalva a pálinkafesztiválok népszerűségét. (Éppen ma, október 7-én kezdődik el a budavári Pálinka- és kolbászfesztivál, ahol a magyar pálinkatermelők színe-java megjelenik). 

Pálinkaformák

Sokféleségben nincs hiány a pálinka terén, de talán a fütyülős a legelterjedtebb forma, amit előszeretettel azonosítanak a kecskeméti barackkal. Ugyanakkor a a fütyülős megnevezés egy hosszú, szélesebb csőnyakú üveget jelöl, ami a 18. században terjedt el a fogadósok kínálatában. A gyümölcsdarabok, egész gyümölcsök messzemenően jó hatással vannak pálinka látványára, de a tradíciók, piros-fehér-zöld szalagok mellett már megjelentek a modernebb, grafikailag kidolgozottabb címkék, dizájnszempontból modernebb üvegek, sőt elsőre egészen pálinkaidegenek is.

A pálinkaformákról a Magyar Pálinka Házát is létrehozó Szicsek pálinka marketingesét, Kugyeláné Gácsi Évát kérdeztük meg. Képünkön pedig a körteforma Szicsek Vegyes látható, a gyümölcsszárat és levelet formázó fül különösen elegáns motívum.

 -

"Amit a magunk nevében el tudunk mondani, az, hogy véleményünk szerint az emberek nem jellemzően az üveg formája-dizájnja alapján választanak pálinkát, sokkal inkább a gyümölcsfajta és a pálinkát gyártó főzde befolyásolja az emberek döntését.Természetesen van abban igazság, hogy nagyon fontos a dizájn is, mind az üvegé mind a címkéké, egyre erősebb az igény az emberekben, hogy szépen kidolgozott címkéjű, tetszetős üvegű legyen a nekik ízlő pálinka. A Szicsek Kft. pálinkásüvegeit címke tervező dizájnerünk és Szicsek János úr közösen választották ki, figyelembe véve a mai trendeket és figyelembe véve, hogy a megtervezett címkék melyik üvegtípuson mutatnak a legjobban. Bizonyos kialakult trendek valamilyen szinten „köteleztek” is minket, ilyen például, hogy a prémium pálinkák jellemzően hosszú, vékony, magas nyakú üvegben jelennek meg. Az üveg színe kiválasztásánál lehet befolyásoló ok az is, hogy sötét üvegben sokkal kevesebb fény éri a pálinkát, amely előnyösebb"

A hagyományos hosszúkás

A hosszú, keskeny üveg elegáns, légies és törékeny jelleget sugároz, mint a gótikus figurák. A valódi gyümölcspálinka egyáltalán nem büdös, bőrre kenve az alkohol elpárolog és csak a gyümölcsillat marad meg. Az Árpád pálinkák, az éjszakai élet slágerének számító Rézangyal, az örök sláger Kecskeméti, vagy akár az exkluzívabb húrokat pengető Panyolai Elixír a pálinka különleges, esszenciális jellegét hangsúlyozzák.

 -

 -

 -

Csatos, mint a Bambi

Bolyhos Zoltán a Bolyhos és Fia tulajdonosa a pálinkák hangsúlyos csatos üvegeiről így nyilatkozott: "Amiatt gondoltuk, hogy jó ötlet a csatos üveg, mert az embereknek talán eszükbe jut róla a "csatos Bambi". A 4 centes üvegeknél az embereknek először talán az üveg formája tetszik meg, aztán megkóstolja a tartalmát és legközelebb valószínűleg már amiatt választ bennünket."  A hamisítatlan házi pálinka imázs, a literes, 4 centes kivitel hiánypótló és üdítő látvány a minőségi pálinkák körén belül.

 -

 - Bolyhos és Fia

Abszolút akár a Vodka

A pálinkás üvegek modern sztárja a Báró Harruckern Gyulai Pálinka Manufaktúra Kft. modern, kutyás szériája, ami pozitív sokként érte a csomagolás iránt érdeklődő közönséget, teljesen új designnal jelent meg a fogyasztói piacon. Bár a Békés megyei pálinkamanufaktúra 7 érmet is nyert idén, Bécsben, legtöbbet az új kutyás címkéről és az Absolut Vodka formáját idéző üvegéről cikkezett a hazai sajtó - és hát most is ezt tesszük. A formabontó dizájnért Berki Péter a felelős, aki a fiatalok elérését megcélzó imázsváltást példásan megoldotta amellett, hogy a közel 300 éves pálinka jelzésére hagyományos magyar díszítőelemek jellegzetességeit is belekomponálta.

 -

Hasonló irányból közelített a lajosmizsei Gusto Pálinkák készítője.  Eck Johanna, a cég  tulajdonosa elmondta, hogy ezzel a dizájnnal elsődleges céljuk a tiszta ital hangsúlyozása volt, amit alátámaszt az átlátszó üveg és címke használata, mindamellett figyelemfelkeltő, fiatalos megjelenést biztosít a színes számok tipográfiája, ami az ital alkoholszázalékát jelöli. A címke alján elhelyezett csipke/hímzés motívum pedig a népi gyökereket szimbolizálja, megjeleníti a hagyományokból táplálkozó receptúrát. Az új Gusto Pálinkák részére az alap koncepciót a CO&CO készítette el.

 - Troll Tibor

Tradíció és luxus ötvözete

Vadász,  azaz vad-, erdei gyümölcsök párlatát, illetve prémium termékei révén az Árpád Pálinka a laposüvegek célszerűségét, a olasz üvegmunka vagány eleganciáját házasította össze a címke jellemző jegyeket hordozó, beszélő kivitelével. Prémiumtermékek matt lakkozás és az ezüst fóliázás kaptak, ami csillogóvá "tekintélyt parancsolóvá" varázsolja a pálinkásüveget, hasáb formájának lekerekített szélei katonásak, egyszerűségre, egyértelműségre törekednek. A palack nyakát hasított bőr szíjtekercs díszíti. A vadász esetében a címkét  vadállatok grafikái egészítik ki a prémiumról már ismert sötét, arany vagy ezüstszegélyes címkén felül. A grafikákat Borsos Zoltán készítette. A csiszolt üvegből készült flaska nyakán ismét találunk szalagot. Itt a címkén szereplő vadállat nevét tüntették fel. A Vadászt kiegészítik a bársonyszütyők, mintha főúri vadászok kezébe teremtették volna azokat - modern verzióban.

 -

 -

 -

Vagány üveg magyar cowboyoknak

Mit is lehetne mást gondolni a Rézangyal igazán ütős 55%-os, fél Gin-es üvegre rímelő palackjáról? A rézszín címkén a sasét helyettesítő kiterjesztett angyalszárnyak - mint egy westernhős stílusos italát veheti kézbe az alföld mokány csikósa ezt a új köntösű butykost. Az Árpád Pálinkához hasonlóan széles katonás külsőt jól kihangsúlyozza a fényes címke, mint zubbonyokon a rézgombok.Viszont kevésbé a luxusra, inkább a bitang erősségre hajt ez a küllem.

 - Rézangyal Pálinkaház

forrás: www.4szoba.hu

Témakörök:

Kapcsolat

Kontur Bt. / Pálinka divízió
Székhely:   1164 Bp. Simongát u. 43.Telephely - felszámolás alatt: 1164 Bp. Vidámvásár u. 143.
Szabó Ferenc Ignác / ügyvezető
(Magyar László / alapító tulajdonos
Email: info@palinkafozes.com
Impresszum